
JÓGA SMIECHU

Lekári na ultrazvuku pozorujú úsmev detí už v treťom trimestri.
Smiech nás robí ľuďmi.
Smiech môže spôsobiť aj smrť. Jeden z najznámejších prípadov je smrť stoika Chrýsipposa zo Soloi. Dotyčný vraj opil svojho somára a jeho snaha oberať figy zo stromu tak rozosmiala filozofa, že ten na následky bujarého smiechu zomrel.
Je nepopierateľným faktom, že silný smiech je fyzicky náročný, zaťažuje srdce, pľúca, brušnú stenu, takže ľudia, ktorí sú po zákrokoch v brušnej dutine, majú kýlu, srdcové choroby, hemeroidy, sú tehotné, majú problémy s inkontinenciou musia byť opatrní.

Na druhú stranu už ste isto čítali príhody o tom, ako sa ľudia vďaka smiechu vyliečili. Niečo o tom vie americký žurnalista Norman Cousins. Trpel vzácnym ochorením kĺbov a keď mu lekári dali šancu na vyliečenie 1:500 zobral liečbu do vlastných rúk. Zatvoril sa s groteskami do hotelovej izby a zistil, že desať minút smiechu mu utlmuje bolesť na dve hodiny. Postupom času sa dokonca vyliečil. Dnes má tento prístup názov geloterapia.
Okrem uvedených zdravotných problémov môže silný smiech spôsobiť aj ďalšie problémy v situáciách:
- ktoré vyžadujú fyzický výkon (skúste sa smiať a pri tom niesť skriňu),
- ak máte zubnú protézu zlezafixovanú, môže dôjsť k jej uvoľneniu – potom sa správa nepredvídateľne

Ako smiech prospieva?
- intenzívny smiech posilňuje bránicu, zlepšuje okysličenie celého tela,
- úsmev na tvári rúca spoločenské zábrany,
- usmievajúca sa bytosť zvyšuje svoju atraktivitu a príťažlivosť (ozaj vedeli ste, že množstvo smiechu ženy na prvom rande je priamo úmerné jej túžbe sa s ním znova stretnúť? Stále neviem, prečo sa muži smejú menej, ako ženy),
- podporuje kreativitu,
- uvoľňuje myšlienkovú stuhnutosť,
- odstraňuje stres, znižuje sa vylučovanie kortikoidov,
- udržuje mladistvosť,
- zvyšuje odolnosť voči bolesti,
- spoločný smiech predchádza konfliktom a zlepšuje vzťahy (v skutočnosti iba desatina smiechu v spoločnosti je dôsledkom vtipu. Smiech má sociálne spájajúcu funkciu)
- zvyšuje produktivitu práce,
- podporuje tímovú spoluprácu.
Autorom konceptu "Joga smiechu" je indický lekár Madán Kataria. Pod jeho vplyvom vznikli najskôr v Indii a neskôr v celom svete štúdia "Jogy smiechu", kde sa ľudia stretávajú a podstupujú túto terapiu.
Priznám sa, že tento spôsob mi nie je až tak blízky, ale čo považujem za extrémne užitočné, je používanie tzv. "smiechocvikov" v bežnom živote. Myslím si, že používať smiech je potrebné stále, nie iba na nejakom stretnutí raz za čas a k tomu sú "smiechocviky" nesmierne vhodné a efektívne.
Takže to je to, čo učím ľudí, aby sa dokázali smiať alebo usmievať, hocikedy a hocikde a aby vďaka tomu boli šťastnejší, výkonnejší a úspešnejší v živote.